ММС

Објавено на: 04/27/21 8:46 AM

Две највалкани работи во домот кои ги забораваме да ги исчистиме

Многу предмети во домаќинствотот се валкани отколку што мислите. Експертката за чистење Бејли Карсон открила дека многумина не се свесни дека сунѓерот за садови е дом за повеќ од 400 врсти на бактерии.

Многу често се менува сунѓерот кога е видно валкан, но треба да се чисти на секои две недели, предуредила Карсон.

Еден од највалканите предмети во дневната соба е даленчинскиот управувач. На него целата прашина се собира кога и да го допрете, а луѓето заботаваат да го исчистат. Тоа би требало да го правите секој ден и тоа со алкохол.

 

Карсон вели за да ја извадите бактеријата ставите на крпа сретство за дезинфекција и добро пребришете го далечинскиот управувач, посебно гумичките.

А во тоалетот, простирката најверојатно е највалканиот предмет. Кога и да станеме на неа, се собира вода или сапун.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.