ММС

Објавено на: 04/26/21 10:51 PM

Михаел Видерер останува на чело на ЕХФ

Првиот човек на Европската Ракометна Федерација (ЕХФ), Михаел Видерер, доби нов четиригодишен мандат. На конгресот на ЕХФ одржан во Виена, 65-годишниот Видерер е повторно ибран за претседател, а доверба доби и неговиот досегашен помошник, Предраг Бошковиќ, додека натпреварувачката комисија ќе ја предводи Божидар Ѓуркови, како и во претходниот мандат.

Новите имиња во врвот на ЕХФ се и Унгарката, Габриела Хорват, која ќе биде задолжена за развој на ракометот на песок и Португалецот, Педри Секира, задолжен за комисијата за методологија.

Видерер првиот мандат го доби пред пет години. Тој е четвртиот претседател на ЕХФ, после Стефан Ломквист, Тор Лиан и Жан Брио.

 

 

 

Извор:

balkan-handball.com

Фото:

eurohandball.com


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.