ММС

Објавено на: 04/26/21 6:30 PM

Баба го возела! – Кралицата Елизабета го продава Бентлито со само поминати 4.000 километри

Салонот за автомобили „Бремли Мотор Кар“ недалеку од Гилфорд продава извонредно зачувано зелено „барнато бентли мулсан“ со мала километража чија сопственичка била англискат кралица Елизабета, пишува Дејли Мејл.

Луксузниот автомобил е повлечен од кралскиот возен парк во 2015 година и поминал само нешто повеќе од 4.000 километри. Фактот што во ова „бентли“ се возела кралицата му ја покачува цената и овој автомобил може да достигне и износ од 200.000 фунти.

Директорот на маркетинг на салоно Бремли, Џек Морган-Џејмс за Дејли Мејл рекол дека му се „посреќило затоа што досега во продажба имале неколку кралски автомобили“.

– Минатата година го продадовме „ренџ роверот„ во кој принцот Филип го возел американскиот претседател Барак Обама за време на неговата посета на Британија.

Бентлито на кралицата е единствено, но во основа не се разликува од останатите слични автомобили освен што го возело нејзиното кралско височество.

Кралицата во склоп на актуелниот возен парк на Бакингамската палата наводно поседувала три „ролс-ројс“, три „дајмлер“ и две „бентли“.

Автомобилот кој всушност се нуди на продажба кралицата го користела за превоз низ Лондон помеѓу 2013 и 2015 година. Тој е единствен затоа што е долг пет и пол метри, што е за метар повеќе од стандардното „бентли„ од овој тип и никогаш немал регистарски таблички.

Извор: 24sata.hr

Фото: Daily Mail, Twitter, roadniche.com

 

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.