ММС

Објавено на: 04/26/21 10:30 AM

Индија денес: Умираат на улици, во болниците лежат по двајца во еден кревет, починатите ги палат во масовен крамториум во парк

Здравствениот систем во Индија пропадна – еден кревет го делат повеќе луѓе во болниците, недостаток на целокупна медицинска опрема, масовно уништување на шумите, гробишта полни, ваква е моменталната слика од Индија среде пандемија, каде бројот на новозаразени од Ковид 19 е зголмемен.

Поради огромниот број на починати пациенти со ковид во Њу Делхи, властите наредија сечење дрвја во парковите со цел да се обезбеди гориво за масовни крематориуми.

Во Њу Делхи и другите градови во Индија колони амбулантни возила чекаат на ред за да ги пренесат починатите во крематориумот, а на гробиштата нема слободни места за погреб.

Индија бележи рекордни бројки по бројот на заразени и мртви во светот и е втора во светот по вкупниот број на заразени.

Вирусот се шири со рекордна стапка во Индија, болниците, кои останале без резерви на кислород ги молат добавувачи за помош, а ужалените луѓе на улица жалат за своите најмили кои починале чекајќи да бидат примени во болниците .

Преполните гробишта и крематориумите се застрашувачки симбол на сегашната криза, но и показател дека здравствениот систем во Индија се распаѓа. Во болниците се почесто се случува еден кревет да го делат двајца, а понекогаш и три пациенти, објави АП.

Во трката со времето, властите се обидуваат да набават дополнителни кревети, респиратори и резерви на медицински кислород.

Преземено од: https://www.srbijadanas.com/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.