ММС

Објавено на: 04/26/21 9:05 AM

Вучиќ втората доза од вакцината ќе ја прими во Пуковац, Дојеевац

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ќе ја прими втората доза на вакцината против коронавирусот на здравствената станица во селото Пуковац во Доjeевац, а исто така ќе се состане во Гаџин Хан со претседателите на општините од Нисава област и градоначалникот на Ниш.

Изминативе денови имаше неофицијални најави дека претседателот ќе се вакцинира во Доjeевац, но како што дознава агенцијата Бета од директорката на Здравствениот дом во Дојеевац, Весна Златановиќ Митиќ, тие ќе бидат вакцинирани во Пуковац, најголемото место во таа општина .

Претседателот на општина Гаџин Хан, Милисав Филиповиќ, за агенцијата Бета изјави дека Вучиќ утре ќе дојде на работен состанок, на кој ќе се разговара за економијата, земјоделството и инфраструктурата.

Неговото заминување кон југот на Србија сè уште не е официјално објавено на официјалната веб-страница на претседателот на Србија, но се шпекулира дека вакцината ќе ја прими во општина Доjeевац поради малиот број на вакцинирани граѓани, додека средбата ќе биде во Гадин Хан население.

Од околу 5.000 возрасни жители на таа општина, досега се вакцинирани околу 3.100, а последните недели има денови нема регистрирани случаи со корона.

На подрачјето на општина Доjeевац, од околу 14.000 возрасни жители, вакцинирани се 4.034 локални жители, со 1.631 лице што ги примиле двете дози.

Поради најавеното доаѓање на претседателот, во Доjeевац и Гаџин Хан последните денови работници на јавни претпријатија темелно ги исчистија плоштадите, парковите и тротоарите, засадија нови цвеќиња и зеленило, а работниците на патиштата крпеа дупки на патот од Ниш до Гаџин Хан и оттаму до Доjeевац.

Преземено од: https://www.danas.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.