ММС

Објавено на: 04/19/21 9:20 AM

Цел живот одеше послушно зад саканата жена – Принцот Филип, херој на Втората светска војна

Баш на тој чекор се собраале исмевањата  од британското општество кое не простувало на неговите особености и потекло. Но, принцот Филип ги заборавил своите амбиции и патријархалните вредности и се посветил на она што можел.

Додека Елизабета Втора растела заштитена од сите привилегии на престолонаследничка, животот на принцот Филип на почетокот бил многу трнлив.

Роден е на Крф како наследник на грчкиот и данскиот трон среде грчко-турската војна на кујнската маса на Вила Мон Репос. Иако се викала вила, таа куќа била далеку од тоа. Во тоа време немало ниту струја ни вода.

Тој бил петто дете и единствен син на правнуката на кралицата Викторија, Алис фон Батенберг и Андреј од Грција и Данска.

Неговиот татко Ендру започнал воена обука уште на рана возраст. Зборувал пет странски јазици, но зборувал со своето семејство исклучиво на грчки јазик.

Посетувал кадетско училиште и колеџ во Атина. За неговата дополнителна воена обука се погрижил генерал Панајотис Данглис, познат по измислувањето на планинската пушка, артилериски парчиња дизајнирани за употреба во планинско војување и области каде не можел да се превезува со тркала.

– Тој бил многу брз и интелигентен – се наведува во еден од описите на Данглис за Андреј.

И покрај кратковидоста, Андреј се приклучил на армијата во мај 1901 година. Служел во Балканските војни и кога неговиот татко, постариот брат на Андреј, Константин, бил убиен во 1913 година,  тој станал крал.

Во Првата светска војна, кралот прогласил неутралност, што не и одговарало на владејачката партија, која била во прилог на Антана. Покрај тоа, принцот Ендру во тоа време неколку пати ја посетил Велика Британија и таму се шушкало дека дошол како германски шпион. Гласините стигнаале и до Грција, каде што сомневањата дека принцот навистина бил шпион на Централните сили и незадоволството од политиката на неутралност за време на Првата светска војна довеле до тоа кралот да морал да абдицира и да избега од Грција со своето семејство.

Андреј и неговото семејство поминале три години во Швајцарија, по што биле поканети да се вратат во Грција. По враќањето, Ендру започнал да служи како генерал-мајор во грчко-турската војна.

Таткото за прв пат го видел синот откако се вратил од воениот поход во Турција.

Во тоа време, Грците го обвиниле Андреј за тешкиот пораз, за ​​„непочитување на хиерархијата“ и „дејствување по сопствена иницијатива“. После тоа, тој и неговото семејство морале да ја напуштат земјата.

Принцот Филип ја напуштил Грција непосредно по неговиот прв роденден. Во дрвена портокалова кутија, наместо во лулка. Бидејќи веќе немале грчко државјанство, семејството патувало со дански пасоши.

Тие се сместиле кај роднините  во близина на Париз, но мајката на Филип е ментално болна. Како резултат, роднините и пријателите се грижеле за децата. И покрај ова,  младиот принц, во своето прво училиште – американската школа „Елмс“ во Париз, бил опишан како „исклучително добар и воспитан“. Времето поминато во тоа училиште подоцна Филип го опишал како „трите најубави години од неговиот живот“.

 

Извор: 24.хр


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.