ММС

Објавено на: 04/17/21 10:48 PM

„Фрајле“ продолжува како трио – Марија Мирковиќ по 12 години ја напушта групата

Новосадската група „Фрајле“, која, уште од почетокот на својата работа, се состоеше од четири дами, остана без најмладиот член, Марија Мирковиќ.

Својата одлука ја обајави на „Фејсбук“ во писмена форма, како и во видео со другите членови на групата, Наташа Михајловиќ и сестрите Невена и Јелена Бука.

– Како што е оваа година, каква што е, а претходната година, исполнета со некои грди информации, имам и една „смешна“ – започна Марија. – По 12 години љубов, пријателство и концерти, решив да го напуштам „Фрајле“. Благодарна сум за секој ден, секој концерт и секоја песна. За овие 12 години пораснав и како личност и како музичар и горда сум на сè што музички го оставив како дел од бендот. Беше лудо и незаборавно. Драги жени, ви посакувам многу среќа, продолжете да бидете добри „Фрајле“ и одам на некои нови предизвици и нови песни. Како прво, благодарам на публиката за љубовта за сите овие години. Ви благодарам на поддршката, посакајте ми среќа.

Марија посочи дека нема расправија меѓу нив, и дека причината за напуштањето се приватни и други деловни обврски.

На Фејсбук страницата „Фрајли“ стои:

– Драги наши, по 12 прекрасни години, влегуваме во утре влегуваме како трио. Макиче, ти посакуваме многу среќа и се гледаме наскоро на концертите.

Покрај тоа што пееше на сцената, Марија свиреше и на гитара, така што товарот, очигледно, целосно ќе го преземе постарата сестра на Бужа. Мирковиќ остави и значителен авторски белег, а нејзината одлука, очекувано, предизвика бројни реакции кај обожавателите на „Фрајли“. Со неизбежните желби за сè најдобро во иднина, доминира тагата и пораката дека „Фрајле“ се здоби со имиџ и репутација на квартет.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.