ММС

Објавено на: 04/17/21 4:13 PM

(Видео) Британија го испраќа принцот Филип – Кралското семејство во солзи

Денес, Велика Британија го испраќа принцот Филип, сопругата на кралицата Елизабета, која почина минатиот петок на 99-годишна возраст, на вечно почивање, во неговиот дом во замокот Виндзор.

Ковчегот на војводата од Единбург е завиткан во неговото лично знаме, неговиот бајрак. Знамето претставува елементи од неговиот живот, од грчко наследство до британски наслови.

Ќе се монтира на модифициран автомобил „Land Rover“, за чиј дизајн придонесе и самиот војвода, со цел да се транспортира на кратко растојание до капелата Свети Џорџ.

 

 

 

 

Извор и фото: Новости.рс

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.