ММС

Објавено на: 04/17/21 3:44 PM

Вилијам и Хари раздвоени на погребот на дедо им – Кралицата, сепак со еден гест покажала дека не сака да го повреди својот внук!

Персоналот одговорен за протоколот на погребот на принцот Филип успеа да најде соломонско решение за да не стојат принцовите Вилијам и Хари рамо до рамо зад ковчегот на нивниот дедо.

Двајцата браќа ќе бидат разделени од најстариот внук на војводата, Питер Филипс, синот на принцезата Ана.

Протоколот за погребот на принцот Филип беше утврден во четвртокот и конечно беше одлучено принцовите Хари и Вилијам да не стојат едни покрај други на погребната поворка или за време на црковната церемонија, туку меѓу најстариот внук на војводата, синот на принцезата Ана.

Извор од Бакингемската палата нагласува дека протоколот поставен на овој начин не треба да се толкува како браќата да одбиваат да стојат едни покрај други, иако се вели дека луѓето одговорни за протоколот морале да одат како јајца обидувајќи се да ги решат проблем на раздор меѓу принцовите. се разгоре по интервјуто на Хари и Меган со Опра Винфри.

Портпаролот на Бакингемската палата решително ги демантираше сите гласини. „Ова е погреб … нема да нè вовлече таа конструирана драма.

Протоколот е утврден и тој ги рефлектира желбите на нејзиното височество “.

Сепак, некои членови на протоколот, наводно, признале дека кавгата меѓу браќата барала „многу размислување и енергија“ во канцеларијата на Лорд Чембрлен, кој е одговорен за протоколот.

„Сите одевме како по јајца за да не ја влошиме ситуацијата“, откри еден од полицајците, „Иако, да бидам искрен, и Вилијам и Хари јасно ставија до знаење дека сакаат да се фокусираат на жалењето на дедото и не сакаат да размислуваат за нивните несогласувања “.

Палатата инсистира на тоа дека аранжманот на членовите на кралското семејство зад ковчегот бил одреден првенствено од „крвно сродство по староста“.

На чело на погребната поворка што ќе го придружува „Ланд Ровер“ со ковчегот на принцот Филип, ќе бидат двајца војводи од најстарите деца, принцот Чарлс од десната и принцезата Ана од левата страна.

Тие ќе бидат придружувани од принцот Ендру и принцот Едвард. Потоа, тука се следните три внуци на принцот Филип, Вилијам во колоната „постар брат“ зад Чарлс и Ендру, додека Хари ќе биде зад принцезата Ана, Едвард и синот на Ана, Питер, кој е постар од Вилијам, но не и директен наследник на престолот.

Десно од Хари ќе биде внукот на принцезата Маргарет, сестра на кралицата Елизабета Втора, а зад него стои вицеадмиралот Сер Тим Лоренс, сопруг на принцезата Ана.

Поради наводните тензии во семејството, кралицата донесе одлука да го смени кодексот на облекување за оваа пригода.

Вообичаено е членовите на семејството да носат почесни воени униформи на церемонијата на кралскиот погреб – што овојпат нема да биде случај. Ова наводно е отстапка за принцот Хари, кому му беа одземени сите воени титули по повлекувањето од кралското семејство.

Принцот Хари излезе од задолжителниот карантин синоќа по пристигнувањето од САД и ова ќе биде прв состанок на браќата по повеќе од една година.

 

Извор: Информер.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.