ММС

Објавено на: 04/16/21 9:44 AM

По смртта на кралицата, Чарлс ќе менува име!

Принцот Чарлс сега има 72 години. Неговата мајка, кралицата Елизабета Втора, наполни 94 години.

Чарлс го чекаше тронот повеќе од шеесет и пет години, а после тоа тој веќе замина во историјата, бидејќи ниту еден член на кралското семејство не чекаше толку долго на круната.

Меѓутоа, ако некогаш чека да стане крал, многу е веројатно дека ќе го смени името.

Не само затоа што ова е чест случај кога станува збор за монархијата, туку и затоа што во историјата на британската круна се покажа тоа што сега го носи – лоша среќа!

Ако тој се реши да го задржи своето име, најстариот син на кралицата Елизабета ќе се круниса како Чарлс III. Чарлс I и Карло Втори беа толку лоши владетели што со векови ниту еден монарх на островот не го зеде своето име!

11 години тиранија

Чарлс I Стјуарт владеел во 17 век. Тој сакал апсолутна моќ и можност да се бори на неодредено време, па единаесет години владееше без парламентарна контрола, воведувајќи огромни даноци на населението за да може да ги финансира своите воени кампањи. Тој беше толку „омилен“ што тие години во британската историја беа познати како – „единаесет години тиранија“.

Тој исто така останал познат по тоа што бил единствениот британски монарх кој бил погубен од неговиот народ. Ова се случило во 1649 година, по што монархијата накратко била укината во Велика Британија и била создадена република.

Весел монарх

Монархијата била обновена во Англија во 1660 година, а потоа на престолот седнал Чарлс Втори Стјуарт, син на Чарлс Први.За време на неговиот живот, тој бил наречен Весел монарх, бидејќи бил познат по своите љубовници и познат како голем хедонист.

Тој не бил многу заинтересиран да управува со земјата, па затоа не остави зад себе официјално потомство, иако имаше бројни вонбрачни деца со своите љубовнички.

Него го наследи неговиот брат Џејмс Втори.

Чарлс III

Значи, иако ова не е законски пропишано, многу е можно принцот Чарлс да сака да се ослободи од негативниот „багаж“ што го носи неговото име. Доколку се реши за таа можност, најверојатно ќе смени во едно од следниве имиња – Филип, Артур или Џорџ.

Претпоставка е дека принцот ќе одлучи да го избере името Џорџ, со цел да му оддаде почит на неговиот дедо. Ако тоа се случи, тогаш неговото име ќе биде крал Џорџ VII.

 

Извор: Новости.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.