ММС

Објавено на: 04/15/21 10:22 PM

Ќе биде потребна и трета доза на вакцина, смета извршниот директор на Фајзер

Алберт Бурла, извршен директор на Фајзер, рече дека на луѓето најверојатно ќе им треба трета доза од нивната вакцина за Ковид-19. За време на панел дискусијата организирана од  CNBC, Бурла рече дека третата доза треба да се прими шест до 12 месеци по втората доза.

Тој додаде дека смета дека е можно луѓето да треба да се вакцинираат против коронавирусот секоја година.

 

„Постојат вакцини, како онаа против детска парализа, и една доза е доволна, и има вакцини како грип што треба да се вакцинираат секоја година. Ковид повеќе личи на вирус на грип отколку на вирус на детска парализа “, рече Бурла на 1 април, но видеото беше објавено дури денес, пишува тпортал.

Фајзер и БиоНТек во февруари објавија дека тестираат трета доза на вакцинација против ковид-19.

„Веруваме дека третата доза ќе го зголеми одговорот на антителата 10-20 пати“, рече Бурла во тоа време, додавајќи дека тие веруваат дека третата доза на вакцината ќе го зајакне имунолошкиот одговор и ќе помогне да се заштити од различни варијанти.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1