ММС

Објавено на: 04/15/21 7:44 AM

Татко ми никогаш не умре – Потресна исповед на Алекса, синот на Балашевиќ два месеци по неговата смрт

Алекса Балашевиќ, син на еден од нашите најпопуларни текстописци, покојниот Ѓорѓе Балашевиќ, наскоро ќе започне со снимање на филмот „Мегдан“ .Тој откри како се бори со големата загуба што ја почувствувало неговото семејство пред скоро два месеци, кога неговиот татко почина. Алекса исто така ги откри деталите за сценариото што го подготвува за голем филмски проект и призна дека еден од ликовите во филмот бил инспириран од песната на неговиот татко „Човекот со месечината во неговите очи“.

Иако не беше премногу подготвен да открие детали, тој призна дека благодарение на фактот што неговиот татко му го отвори патот со својата слава, сега може да се посвети на работата во филмската индустрија.

– Очекуваме филмот да се снима следната година. Благодарение на величината на мојот голем татко, имам одлични преговори со една земја на друг континент, каде што исто така треба да се снима – рече Алекса, а потоа тој ја допре и својата голема загуба.

– Никогаш не го изгубив татко ми. Наопаку. Кога станува збор за татко ми, нема место за тага, па дури и смрт. Многумина не го разбираат тоа, но јас не можам да им го пренесам. Тоа е чувство кое навистина не можам да си го опишам ни сам на себе. Фала му на Бога што е така – тоа беше сè што рече младиот Балашевиќ за неговиот покоен татко, а потоа додаде како изгледаше неговата животна борба.

Борбата започнува уште од раѓање, а прашањето е дали завршува со смрт. За оние од нас кои веруваат во богот на живите, можеби борбата трае вечно. Борбата од нас со векови бара да бидеме запаметени за да го направиме тоа што е. Искрени и величествени – вели тој.

Алекса сериозно се посвети на работата на филмот и така ги окупираше неговите мисли.

– Многумина се желни да видат кој ќе ја игра улогата инспирирана од песната на татко ми „Човекот со месечината во неговите очи“. Тој претставува борец во филмот, самата песна е премногу тешка, можам да замислам каква ќе биде улогата – вели Балашевиќ.

Извор: srbijadanas.com


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.