ММС

Објавено на: 04/13/21 8:38 PM

Рускиот опозиционер Навални ја тужеше затворската управа затоа што одбила да му донесе Куран

Рускиот опозиционер Алексеј Навални соопшти дека поднел тужба до затворската управа со образложение дека тие одбиле да му дадат Куран, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Во изјавата напишана на профилот на Инстаграм, Навални рече дека си поставил разни цели за подобрување на сопствениот развој во затворот.

Посочувајќи дека една од неговите цели е длабоко да го разбере Куранот и божјиот пратеник Мухамед, Навални рече: „Тие не ми го даваат Куранот. Ова е крајно вознемирувачко.“

Наведувајќи дека сите околу него зборуваат за исламот и муслиманите, Навални додаде: „Се разбира, 99 проценти од нив не знаат за што зборуваат. Одлучив да бидам најдобар во однос на Куранот меѓу немуслиманските руски политичари. Сфатив дека изучувањето на светиот Куран, исто така, ќе придонесе за мојот развој како христијанин.“

Додавајќи дека донел многу книги во затворот и дека сите биле контролирани поради „екстремизам“, Навални нагласи:

„Овие инспекции траат 3 месеци. Глупаво и нелегално е Куранот да се контролира за екстремизам. Затоа поднесов тужба против затворската управа. Уште колку долго можам да бидам трпелив? Дали е забрането да се чита и Куран? Книгите се сè, и ако одам на суд поради тоа што читам книга, ќе го сторам тоа.“

– Пристапот на Навални кон муслиманите

Навални беше еден од организаторите на настанот „Руски марш“ во Русија во 2006 година, во кој учествуваа екстремно десничарски националисти, а во видеото објавено на Јутуб во 2007 година, тој алудирајќи на кавкаските муслимани искажа навредливи зборови.

Одвреме-навреме имаше реакции за погрдните изјави на Навални кон муслиманите. Тој исто така се спротивстави на изградбата на повеќе џамии за муслиманите во Москва.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.