ММС

Објавено на: 04/13/21 12:34 PM

За прв пат по повеќе денови нема починати од Ковид-19 во штипската болница

По деновите кога медицинските извештаи соопштуваа за повеќе починати пацинети од Ковид–19, денеска нема ниту еден починат, а се чини дека и минимално намалување на бројот на пацинети во амбулантата.

Ова се оптимистичките информации од Клиничката болница од Штип, каде во изминатите денови речиси секојдневно ковидот земаше по еден – два животи. Во саботата и вчера имаше по четворица починати пацинети.

Бројот на хоспитализирани пацинети е под сто, односно по 43 во модуларната болница, каде се потешките случаи и 51 на Инфективното одделение. Од вкупно 94 хоспитализирани, 55 пацинети се на кислородна поддршка, соопштуваат од Клиничката болница.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.