ММС

Објавено на: 04/12/21 7:58 PM

(Не)признаени деца – Кои се популарните татковци на одредено време?

Повеќето познати мажи на јавната сцена кои имаат вонбрачни деца признале татковство, иако има и такви што го негираат и покрај сите можни докази. Повеќето од нив денес отворено зборуваат за тоа, иако има и такви кои и покрај судските пресуди не признаваат татковство.

Уште на самиот почеток, покојниот крал на народната музика, Шабан Чаулиќ, без двоумење се согласи да учествува во воспитувањето на неговиот вонбрачен син Роберт, кого го доби за време на врската со извесна Невенка Продановиќ.

– Првпат го видов Роберт кога имаше пет години. Не побарав никаков доказ дека тој е мојот син и мислам дека се однесував како маж. Признав без да проверам ништо. Му дадов пари, но кога тој беше доволно стар за да може да работи сам, престанав да го поддржувам – рече еднаш Шабан.

Пејачот Маринко Роквиќ, веднаш штом дозна дека го има вонбрачниот син Дарио, јавно го објави тоа. Роквиќ секогаш се однесувал крајно правилно кон неговиот син и се однесувал кон него како полноправен член на семејството. Дарио Роквиќ живее во Канада со сопругата и двете деца, но повремено го посетува Белград, каде поминува време со својот татко, но и со неговите двајца браќа, пејачите Марко и Никола.

Фолкерот Ера Ојданиќ никогаш не криел дека многу сака жени, како и дека производ на неговиот живот се две вонбрачни деца, синот Андреас и ќерката Бјанка, па изјави дека е горд на сите негови наследници.

– Андреас заврши факултет, се вработи и работи напорно. Швалер е на тато. Додека бил во средно фризерско училиште, тој знаел да прави циркуси. Еднаш  ме повика класната, затоа што тој водел љубов со другарка на час по физичко во базен – рече Ера.

Поранешниот фудбалер Синиша Михајловиќ е оженет со Аријана и има пет деца, ќерките Викторија и Вирџинија, како и три сина Мирослав, Николас и Душан. Сепак, познато е и дека Михајловиќ има уште еден син, Марко, кого го призна веднаш по раѓањето, но се запозна со него по 18 години.

– Се знаеше дека имам син, пишуваше, го признав и презедов одговорности да го издржувам. Но, досега таа интима ја чував за себе. Секако, сакав да го видам, срцето само ми се кинеше кога размислував за него. Сепак, решив да почекам да порасне, да стане полнолетен да разговараме како возрасни. Да му кажам сè што имам – рече Синиша во една прилика.

Пејачот на народна музика Мирослав Илиќ наводно пред 33 години имал син Девин за време на афера со Мирјана Антоновиќ. Никогаш не сакал да признае татковство, ниту пак досега имал контакт со нелегитимниот наследник. Сепак, во тек е судење во Белград, на кое Илиќ ќе мора да направи ДНК анализа, кога конечно ќе се стави поентата на оваа приказна, за која тој тврди дека цело време е местенка.

– Брена одамна рече дека денес е лесно да се одреди кое е чие дете, но не гледам причина да одам по ДНК, ниту ми паѓа на памет да го сторам тоа заради некој што е психопат – се бранеше Мирослав.

Извор: pink.rs

Фото: kurir.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.