ММС

Објавено на: 04/10/21 8:37 PM

Оваа поза на жените им е омилена, но може да предизвика болна повреда кај мажите

Многумина сметаат дека машкиот полов орган не може да се скрши затоа што нема коски.

Но, прекршувањето е ретка, но алармантна повреда која може да се случи на секој маж за време на сексуалниот однос.

Прекршување (фактура) на пенисот подразбира навистина болна повреда во ерекција. Тогаш доаѓа до пукање во два дела на пенисот кои се одговорни за ерекција.

Тоа се случува затоа што пенисот за време на односот удира во срамната коска на жената, што може да доведе до пукање на кавернозниот дел во кој крвта се сконцентрира кога е во ерекција. Што побрзо обратете се на лекар, опоравувањето ќе заврши. За да се лоцира повредата, потребно е да се изврши ултразвук на пенисот, пренесува Еспресо.

Се случува за време на сексуалниот однос и настанува како последица на претеранно свиткување за време на ерекција. Прекршувањето често доведува до тоа тој да поприми, она што лекарите го нарекуваат „деформација на домат“, каде што пенисот делува зацрвенето и отечено. Ваквото прекршување е забележано и при пад, сообраќајна несреќа, удар во ѕид…

Спаѓа под навистина сериозна повреда , и е навистина важно на време да се обратите на лекар.

Постојат одредени пози кои ја зголемуваат опасноста од прекршување на пенисот. Истражувањето кое е спроведено во Бразил покажало дека околу 50 отсто од фрактурата на пенисот се случила во позата „каубојка“ (кога жената е одозгора), позата „doggy style“, кога жената стои на лактови и колена, а мажот е од позади.

Извор: Република.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.