ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 04/9/21 9:47 PM

Посна бајадера

Ако постите, а сте љубител на благото, посната бајадера е одличен предлог. Лесно се подготвува,а вкусот е фантастичен.

Потребни состојки:

200 гр посен маргарин

200 гр шеќер

25 гр ванилин шеќер

170 гр соино млеко

400 гр посни мелени бисквити

250 гр кокос

За прелив:

180 гр посно чоколадо

40 мл масло

Подготовка:

Маргаринот, шеќерот, ванилин шеќер и млекото ставете ги на огин да се растопат. Во меѓувреме измешајте ги мелените бисквити со кокосот, па додајте ги во растопената смеса. Добро соединете. Тепсијата премачкајте ја со масло и во неа ставете ја добиената смеса. Добро распоредете.

Чоколадото растопете го со малку масло и со тој прелив прелијте го бисквитот. Ставете во фрижидер да стои два часа.

Извор: Информер.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7