ММС

Објавено на: 04/9/21 9:05 AM

Понудил 10.000 евра да му ја осакатат поранешната девојка

Италијанската полиција уапсила човек кој е обвинет за плаќање на друг човек за физичка напад и осакатување на неговата поранешна девојка.

Тој е обвинет дека понудил 10.000 евра во валута биткоин за овој план, што требало да резултира тоа девојчето да остане неподвижно.

Полицијата успеа да го пронајде осомничениот благодарение на соработката со Агенцијата за борба против криминалот на Европската унија, а девојчето не било повредено. Властите сè уште не го објавија идентитетот на осомничениот.

За што е обвинет човекот?

„Планот изгледаше како заговор на модерен трилер“, се вели во соопштението на полицијата.

Осомничениот, 40-годишен експерт за ИТ, е од регионот Ломбардија во северна Италија.

Во обвинението се тврди дека неколку месеци по раскинувањето со девојчето во јули 2020 година, осомничениот понудил пари за да биде нападната девојката.

Тој тоа го сторил преку посредник на една од темните мрежни страници и тој сакал напаѓачот да фрли киселина во лицето на девојчето и да и го скрши ‘рбетот, така што таа ќе остане неподвижна.

Иако ги исплатил првите четири рати на човекот кој требало да го изврши нападот, осомничениот останал во контакт со поранешната девојка и и праќал пораки и цвеќиња, се вели во полициското соопштение.

Планот бил нападот врз девојката да изгледа како грабеж, објави италијанската новинска агенција Аднкронос.

Осомничениот, кој бил во врска со девојката две години, му ги доставил нејзината адреса и информации за профилот на Фејсбук на човекот што го ангажирал.

Како го пронајде полицијата?

Италијанските власти наведуваат дека истрагата била започната кога полицијата на друга европска земја пронашла неколку пораки во февруари.

Осомничениот го поставил барањето на прелистувачот Tor кој се користел за пристап до т.н темна мрежа.

Сепак, Европол објави дека неговите членови успеале да спроведат итна и комплицирана крипто-анализа со цел да го пронајдат и идентификуваат човекот што ја понудил валутата на биткоин.

Италијанската полиција тогаш откри нови детали за осомничениот.

Полицијата изврши претрес во станот на осомничениот во Милано во февруари, а тој изјавил дека го откажал нападот преку компјутер.

Осомничениот во моментов е во домашен притвор.

Преземено од: https://www.bbc.com/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.