ММС

Објавено на: 04/8/21 2:00 PM

Во Бразил откриен вид на Ковид-19 кој се состои од комбинација на 18 мутации

Во Бразил научниците идентификуваа нов тип коронавирус (Ковид-19), комбинација од 18 претходно неидентификувани мутации, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Според информацијата во бразилскиот весник „О Глобо“ (O Globo), експертите од Федералниот универзитет во Минас Жераис (UFMG) и Секторот за истражување и развој на групацијата „Пардини“, откриле нов вид на Ковид-19 – комбинација од 18 мутации.

Вирусологот од Федералниот универзитет во Минас Жераис (UFMG), Ренато Сантана, истакнувајќи дека е рано да се каже дека откриениот вид се шири побрзо или дека е посилен, рече: „Важно е да се знае дека има карактеристики слични на постојните видови во Бразил, но има и нови карактеристики. Како да е развиен од постојните видови.“

Изјавувајќи дека луѓето кај кои е откриен овој вид не патувале во странство, Сантана рече дека треба да се направи истражување за да се утврди кога и каде се појавил овој вид.

Бразил, јужноамериканска земја со повеќе од 210 милиони жители, е земјата најпогодена од епидемијата Ковид-19, по САД.

Оваа земја минува низ тежок период бидејќи во последните недели се исполнети капацитетите на одделенијата за интензивна нега и забележана е појавата на варијантата П1, чие ширење е поинтензивно, а за која се смета дека се појавила во бразилската сојузна држава Амазон.

На 7 април во земјата за првпат во текот на 24 часа како последица од Ковид-19 починаа над 4.000 лица.

Досега од Ковид-19 животот го загубија повеќе од 340.000, додека вкупниот број позитивни на коронавирусот се искачи на 13,1 милион.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.