ММС

Објавено на: 04/8/21 9:45 AM

Вирџинија ја легализираше марихуаната

Вирџинија стана првата држава во американскиот југ што легализира употреба на мали количини марихуана за рекреативни цели.

Сенатот и Претставничкиот дом вчера усвоија закон според кој возрасните можат да поседуваат марихуана од 1 јули и покрај силното противење на републиканските пратеници.

Гувернерот на демократите Ралф Нортам изјави дека државата „заминала во историјата со тоа што станала првата држава на југот што легализирала поседување марихуана“.

„Законите за марихуана се експлицитно насочени кон заедницата на луѓе со обоена кожа, а црнците во Вирџинија имаат непропорционално поголема шанса да бидат уапсени, обвинети и осудени“, рече Нортам.

Неколку држави во САД, како што се Њујорк или Колорадо, презедоа слични мерки, но Вирџинија е пионер во јужниот дел на САД, регион кој е социјално и политички многу конзервативен.

Оние постари од 21 година ќе можат легално да поседуваат малку повеќе од 28 грама марихуана за лична употреба, а дозволено е да растат четири растенија по домаќинство.

Сепак, пушењето џоинт на јавни места нема да биде дозволено, ниту потрошувачката на алкохол.

Производството и продажбата на марихуана нема да започне пред 2024 година.

Преземено од: https://www.danas.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.