ММС

Објавено на: 04/7/21 8:41 PM

Посна трпеза: Проја со гриз

Потребно е:

100 гр пченкарно брашно

100 гр бело брашно

100 гр гриз

3 лажици сусам

2 лажици семки од сончоглед

½ прашок за пециво

10 гр квасец

50 мл масло

200 мл кисела вода

Сол

Подготовка:

Просеете го белото брашно и прашокот за пециво и додадете го пченкарното брашно и гриз, потоа додадете го сусамот, семките, маслото, квасецот (растопен), сол и кисела вода.

Се убаво изедначете и ставете ја смесата во плех обложен со хартија за печење. Печете на 250 степени Ц околу 25-30 минути.

Извор: Mladostimoja.com/Bakinakuhinja


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.