ММС

Објавено на: 04/7/21 11:54 AM

Рестораните се соочуваат со недостаток на кечап поради пандемијата, тврдат угостителите од САД

Соединетите држави се соочуваат со недостаток на кечап затоа што пандемијата на корона вирусот ја зголеми побарувачката за овој популарен додаток на храна, пренесува Би-Би-Си.

Хајнц, најпознатата марка на кечап, рече дека зголемувањето на побарувачката се должи на зголемениот тренд на испорака или земање храна за однесување.

Луѓето со храна порачуваат повеќе кечап во кеси кои го замениле кечапот во шишињата на масите во рестораните.

Компанијата вети дека ќе го зајакне производството.

Хајнц за AFP изјави дека ги прилагодил процесите на производство, но дека „побарувачката е сè уште поголема од понудата“.

Според Волстрит журнал, цената на кечапот се зголемила за 13 проценти од јануари 2020 година.

Преземено од: https://rs.n1info.com/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.