ММС

Објавено на: 04/7/21 11:14 AM

Од денеска вакцинација во Србија и без пријавување

Во Србија, вакцинацијата ќе започне во сите градови и општини без претходно известување, а граѓаните ќе можат да примаат вакцини „Синофарм“ и „АстраЗенека“ против вирусот корона, потврди директорот на канцеларијата за е-влада, Михајло Јовановиќ.

Тој за РТС изјави дека вакцинацијата ќе биде организирана на ниво на сите локални администрации во здравствените домови, додека големите точки, како што е саемот во Белград, сепак ќе бидат резервирани за вакцинација со покана за да не се создаваат толпи на помалите места.

Јовановиќ рече дека досега се дадени повеќе од 2.650.000 вакцини во Србија, од кои 1.129 ја примиле втората доза.

Според неговата проценка, имунизирани се околу 810.000 граѓани, а поминаа три недели од втората доза на вакцината.

Досега во Србија се вакцинирани околу 39.000 странци, претежно од Северна Македонија, Босна и Херцеговина и Црна Гора.

Преземено од: http://www.rtv.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.