ММС

Објавено на: 04/7/21 8:16 AM

Амнести Интернешнл: Русија полека го убива Навални

Критичарот на Кремљ, Алексеј Навални е приведен во услови слични на тортура и може да биде убиен полека, соопшти во средата групата за човекови права Амнести Интернешнл.

Организацијата тврди дека уапсениот Навални, кој минатата година беше отруен од бојниот отров новичок, сега страда од недостаток на сон и дека во затворот нема доктор на кој може да му верува.

„Русија, односно руските власти, можеби го ставаат Навални во ситуација на бавна смрт и се обидуваат да го прикријат она што навистина му се случува“, изјави за Ројтерс генералниот секретар на Амнести Интернешнл, Агнес Каламард.

„Јасно е дека руските власти ги кршат неговите права. Треба да сториме повеќе “, рече таа. „Тие веќе се обидоа да го убијат, сега го приведуваат и го држат во затворски услови слични на тортура“, рече таа.

Лидерот на руската опозиција и противник на рускиот претседател Владимир Путин започна штрајк со глад минатата недела, барајќи да добие соодветна медицинска нега во затвор за акутни болки во грбот и нозете.

Кремљ одби да го коментира здравјето на Навални, велејќи дека тоа е работа на државната затворска служба. Таа служба минатата недела рече дека Навални го добива потребниот третман.

Навални беше затворен во февруари годинава и беше осуден на две и пол години затвор за кршење на условна казна. Москва, која ги негираше обвинувањата за труење, смета дека целта на политичката акција на Навални е дестабилизација на Русија.

Каламард рече дека лошиот третман на Навални се случил во време кога пандемијата на корона вирусот ги влошува социјалните нееднаквости и ја зголемува репресијата на државата во некои земји.

Тој тврди дека некои влади инструментализирале пандемија против малцински групи за да ги смират неистомислениците и човековите права, додека други земји забележале нормализирање на анти-епидемиските мерки со кои се ограничени граѓанските слободи.

„Ковид-19 ја прошири репресијата“, рече Каламард.

Преземено од: https://ba.n1info.com/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.