ММС

Објавено на: 04/6/21 10:12 PM

Српска посна торта – кремаст десерт од само пет состојки

Идеален десерт за време на пости. Свен што е вкусна, лесно и брзо се подготвува.

Потребни состојки:

650 гр шеќер

500 гр мелени ореви

Џем од кајсии

120 гр какао

Екстракт од малина

Подготовка:

500 гр шеќер со малку вода заедно стопете ги, па додадете мелени ореви. Оставете на шпорет и мешајте се додеа смесата не се згусне. После тоа, тргнете од оган и поделете ја смесата на три дела.

Во првиот дел додадете какао, вториот оставете го каков што е, а во третиот дел додадете неколку капки екстракт од малина.

Плехот премачкајте го со малку вода, па ставете го првиот дел. Преку првиот ред намачкајте џем од кајсија, па ставете го вториот дел, па повторно мачкајте со џем од кајсија. Додадете го и третиот дел од смесата, па прелијте со прелив од какао.

Прелив: 150 гр шеќер со 100 грама какао измешајте ги на оган додека не се стопат, па тргнете ги и мешајте додека преливот не згусне.

Извор: Стил.курир.рс

Фото: Shuterstock


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.