ММС

Објавено на: 04/6/21 2:18 PM

Како настанале шегите за „плавушите“?!

Митот за русокосите е толку распространет што дури и научниците „проверија“ дали русокосите се „навистина толку глупави“. Како се појавија шегите со „глупави русокоси“?!

Шегите со глупави и промискуитетни русокоси се толку многу што дури и русокосите одмана не се навредуваат ваквите шеги, но тие имаат подолга и попроблематична историја отколку што може да помислите.

Митот за русокосите е толку распространет што дури и научниците „проверија“ дали русокосите се „навистина толку глупави“.

Резултатите од студијата спроведена од Универзитетот во Охајо покажаа дека просечниот коефициент на интелигенција кај сите русокоси кои поминале на тестот е 103,2, бринетите 102,7, црвенокосите 101,2, додека црните жени се на последното место, со просечен коефициент на интелигенција од 100,5. Сепак, креаторите на шегите не брзаа да се извинат за клеветата на русокосите, ниту пак почнаа да удираат шеги на сметка на „глупави црни жени“.

И дали некогаш сте размислувале од каде потекнува овој мит? Од убавата и несреќна Мерилин Монро? Од Памела Андерсон и нејзините силиконски гради? Не. Митот за „глупави русокоси“ се чини дека е малку постар.

Русокосите како предмет на потсмев во антиката

Наводно, дури и во антиката, русокосите жени лошо напредувале. Имало многумина кои се обиделе да ја осветлат косата со помош на разни природни помагала, што било предмет на општ потсмев. Но, тогаш зошто го сториле тоа? – Да привлечат мажи.

Експертите ја објаснуваат причината за привлечноста на русата коса асоцирајќи на младост и невиност, бидејќи претежно децата имаат природно светла коса. Па, можеби тука има извор на предрасуди за русокосите.

Британски русокоси

Сепак, митот за русокосите влезе во популарната култура порано благодарение на британската претстава што беше изведена на крајот на 19 век. Во 1868 година, четири русокоси актерки изведоа бурлеска претстава во Њујорк, која првично го привлече вниманието на дежурните моралисти неподготвени за жени кои танцуваат малку облечени, во „жешки панталони“.

Тие проценија дека „нема уметнички талент“, туку само прашање на покажување на телото, така што „британските русокоси“ наскоро беа прогласени за „британски русокоси“, чии настапи треба да бидат придружени со посебно предупредување.

Мажите преферираат русокоси

Кога американската писателка Анита Лус го објави романот „Мажите претпочитаат русокоси“ во 1925 година, митот беше дополнително разработен и тој беше запечатен со култен филм заснован на ова дело. Главната хероина на романот, убавата, површна русокоса Лорелаи Ли (ја игра Мерилин Монро во филмот), стана олицетворение на сите предрасуди – го пробива животот со помош на својот изглед, убедена дека „дијамантите се најдобри пријатели на жената “, а моралните дилеми за неа се непознати.

Во шеесеттите, рекламите за боја на коса го лансираа и познатиот слоган „Дали е вистина дека русокосите подобро се забавуваат“, што може да се сфати поинаку, но дефинитивно придонесе за ширење на митот дека русокосите се девојчиња за забава.

Преземено од: http://www.svetplus.com/

 

 

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.