ММС

Објавено на: 04/6/21 10:14 AM

Нов Зеланд ги отвора границите со Австралија воведува „патен балон“

Нов Зеланд ќе ги отвори своите граници за посетителите од Австралија од 19 април, објави премиерката Jacасинда Ардерн.

Границите на двете земји се затворени, освен за граѓани и лица со право на престој, со неколку исклучоци, од март 2020 година, пренесува Хина.

„Транстасманијски балонот за патување “ ќе им овозможи на Новозеланѓаните и Австралијците да патуваат меѓу двете земји без потребниот карантин, рече Ардерн.

Ардерн додаде дека управувањето со пандемијата и спречувањето на Ковид-19 да го надмине Нов Зеланд е „огромен напор“ од минатата година.

Ардерн исто така предупреди дека патниците мора да ја разгледаат можноста за прекинување на патувањето доколку избие инфекција во која било од двете земји.

Нов Зеланд во вторникот пријави 17 нови случаи на Ковид 19, сите откриени на границата.

Во моментов има 74 активни случаи на инфекција со вкупно 2.524 случаи и 26 смртни случаи.

Австралија има околу 146 активни случаи и од почетокот на пандемијата објави 909 смртни случаи и околу 29 000 случаи.

Преземено од: https://balkans.aljazeera.net/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.