ММС

Објавено на: 04/6/21 9:56 AM

„Изгубив дел од животот“ – Сопругата на Тозовац скршена од болка

Пејачот Предраг Живковиќ Тозовац почина на 85-годишна возраст, а неговата сопруга Емилија Мима беше уништена поради смртта на својот сопруг.

– Немам веќе сила да зборувам. Изгубив дел од мојот живот со него. Ова е моментот кога веќе не можам повеќе… Ве молам, кажете ми да не ми се јавуваат, бидејќи немам сила да разговарам – рече таа.

Легендарниот пејач неодамна направи интимна прослава во својот дом и се ожени со својата сакана Мима.

Нивната љубов започнала пред околу четири децении, на прв поглед. Постојат гласини дека сакал многу убавици, но Мима е жената која го освои неговото срце засекогаш.
Тозовац стапна на луд камен на 84-годишна возраст, а Мима е две децении помлада од него.

– Се сретнавме случајно и така започна. Се вљубивме веднаш штом се запознавме. За неа ја напишав песната „Мима“, која ја објавив во книгата. Патем, нејзиното вистинско име е Емилија. Мима е моја вистинска љубов и мој избор. Нашата врска е повеќе од љубов. Љубовта би ја опишал како краткотрајна болест. Ние сме во најдобра фаза затоа што станавме пријатели кои не можат без едни со други. Љубовта нема никаква врска со годините. Мира Ступица честопати сакаше да каже: „И јас го живеам животот максимално и во овие години“, иако беше во дом за стари лица. Се согласувам со неа – изјави тогаш Тозовац за медиумите.

 

Извор: Курир.рс

фото: курир.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.