ММС

Објавено на: 04/6/21 8:29 AM

Што доколку по примена доза вакцина се заразите со Ковид 19 – Совет од креаторот на „Спутник“, Гинзбург

Директорот на Центарот за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“, Александар Гинзбург откри како е регистрирана првата вакцина во светот против корона вирусот, но и вечната дилема на многу анти-ваксери.

“Многу се забавувавме со информацијата дека руски хакери од Институтот „Гамалеја“ го украле рецептот за лекот од Астра Зенека. По некое време, Кирил Дмитриев на шега изјави на својот Твитер, кога се појавија резултатите од Астра Зенека, дека нивната вакцина е 65 или 70 проценти е ефективна, и дека ако не обвинат за кражба на рецептот, тогаш мора да се „здружиме“ и сме подготвени да предложиме друга компонента на нашата вакцина за да ја зголемиме ефикасноста. И на изненадување на сите, „Астра Зенека“ ја прифати понудата “. Како што се сеќавам по некое време, во присуство на нашиот претседател, беше потпишан меморандум за соработка со раководството на „Астра Зенека“. Тоа е целата приказна, започна, би рекол, на шега, и заврши со сериозна заедничка работа “, раскажал Гинзбург смешен мит за руската вакцина „Спутник“.

На прашањето дали Спутник може да влијае на човечкиот ген, Гинзбург вели дека одговорот е недвосмислен: не може.

“На човечкиот геном може да влијае она што може да се интегрира во човечкиот геном или на некој начин да влијае на структурата на ДНК. И структурата на ДНК на нуклеинската киселина е добро позната. Јасно е како може да се влијае. Ако препаратот не се размножува во човечкото тело, тогаш не може во никој случај да се интегрира и да реагира со нашата нуклеинска киселина, така што „Спутник Ве“ на никаков начин не може да влијае на нуклеинската киселина, наследството или на други поврзани работи за промената на нашиот наследен материјал “, рече тој.

Гинзбург, исто така, објасни како да се третира ковидот ако некое лице се разболи дури и по вакцинирањето.

„Како по правило, ако некое лице се разболи по втората вакцинација во рок од три недели, кога имунитетот сè уште не е целосно формиран, тогаш, како што покажа искуството, тој ќе се разболи во блага форма. Ако по првата вакцинација се разболи на третиот, четвртиот или петтиот ден, тогаш може да има потешка форма. Затоа, потребно е да се применат целосен опсег на заштитни мерки, кои обично се применуваат по првата вакцинација и во текот на следните три недели по примената на втората компонента “, рече тој.

Меѓутоа, ако поминале три недели од првата вакцинација, тогаш постои 100% гаранција дека лицето нема да се разболи сериозно, па дури и нема да има средна форма. Може да се зарази со веројатност до осум проценти. Да, осум од сто можат да бидат заразени, но тие всушност ќе ја преболат таа инфекција на нивните нозе. Единственото нешто што би ги советувал луѓето кои се заразени е да се грижат да не ги инфицираат нивните најблиски кои не биле вакцинирани. Затоа е потребно сите да ги почитуваат заштитните мерки, изјави директорот на Гамалеја.

Гинзбург изјави дека Русија е подготвена и отворена за соработка со ЕУ, чии експерти доаѓаат во Москва на 10 април, но дека покрај научната компонента има и политички и економски поврзаности со промоција на лекови на различни пазари, вклучувајќи ја и ЕУ поради што не се знае кога руската вакцина ќе пристигне на пазарот на Унијата.

Преземено од: https://www.b92.net/
Фотографија: Tanjug/AP

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.