ММС

Објавено на: 04/5/21 1:13 PM

Посно: Ќофтиња од грав

Направте вкусни ќофтиња од грав. Лесно и едноставно збогатете го вашето велигденско мени со ова превкусно јадење.

1.грав
2.масло
3.праз
4.сусам
5.сол
6.бибер

Подготовка на посните ќофтиња од грав

1, Исцедете го зовриениот грав од водата и добро изгмечете го со рацете.

2.Додадете сол и направете топчиња (ќофтиња).

3,Исецкајте и испржете го празот во масло, па наредете го кромидот на плехот.

4.Наредете ги ќофтињата од грав, посипете сусам по желба, поклопете и печете.

5.За време на печењето, проверете дали ќофтињата не изгорат.

 

Извор: Посни рецепти.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.