Единствената Југословенка на светскиот избор за мис - Најубавата жена на овие простори доживеа трагичен крај
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 04/5/21 9:43 AM

Единствената Југословенка на светскиот избор за мис – Најубавата жена на овие простори доживеа трагичен крај

Во далечната 1966 година, целиот регион се гордееше од фактот дека Југословенката ја освои титулата една од најубавите на изборот за Мис на светот во Лондон.

Таа девојка била убава жена од Дубровник – Никица Мариновиќ, која на овој натпревар, како прва претставничка на тогашната Социјалистичка Федеративна Република Југославија, го освоила сензационалното второ место и стана прва придружничка на Индијката Рита Фарија.

Никица била една од најубавите жени во тоа време, но нејзиниот живот бил болен и завршил трагично. Ниту денес никој не знае зошто се самоубила – таа тајна ја однела во гробот.

Никица Мариновиќ случајно станала Мис на Југославија. Женскиот неделник „Базар“ го презела изборот за Мис на Југославија, а бидејќи главниот уредник не бил задоволен од пријавените кандидати, таа реши сама да тргне во потрага по анонимни убавици.

 

Кога ја видел Мариновиќ, веднаш знаел дека е таа. Како малолетна студентка, таа едвај успеа да ги убеди своите конзервативни родители да ја остават да учествува.

Во Лондон ја пречекале со аплауз, нејзината ангелска убавина ги маѓепсала сите. Од тоа време, постојат приказни дека лентата за најубава на планетата за влакно и избегала бидејќи таа потекнувала од земјата на комунистичкиот блок. Но, факт е дека ниту една убавица од Југославија не успеа да освои толку висока титула.

По овој успех, Никица се вратила во Белград, и иако и понудија да влезе во светот на Холивуд, таа не го сакаше тоа. Во главниот град на Србија, оваа млада дама се вљубила во писателот и режисер Вук Вуч, а оваа љубов била крунисана со брак и го родила синот Џорџ.

– Луѓето околу мене беа љубоморни на Никица. Тие ми кажаа сè. Имено, тешко е да се зачува интимноста на уметничкиот брак, а оние малкумина кои успеале, значи дека овие луѓе имале доволно интелигенција. Јас ја немав и многу ми е жал за тоа – изјавил Шотра.

 

Извор : Пинк.рс

фото: Пинк.рс

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7