ММС

Објавено на: 04/4/21 8:18 PM

Поради една грешка забите стануваат жолти – што советуваат стоматолозите ?!

Редовното четкање на забите е несомнено неопходно за здрави и бели заби, но ако направите една грешка, колку и да ги миете, нема да ја достигнете посакуваната бела сенка.

Имено, сакајќи да им бидат побели забите, многумина силно ги тријат забите со четка, а како што тврди стоматологот д-р Тристан Пех, ова е токму грешката што предизвикува забите да ја изгубат белината.

Како што објасни во видеото објавено на ТикТок, забите се природно жолти поради внатрешниот слој на дентинот, а поради силното триење на забите со четка, се отстранува надворешниот бел слој, емајлот на забот и дентинот, жолт слој, излегува на површината. Како резултат, забите не само што стануваат потемни, туку се и почувствителни.

„Нежно тријте ги забите и користете мека четка“, советува стоматологот.

Преземено од: https://pink.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.