ММС

Објавено на: 04/4/21 8:03 PM

Вјоса Османи избрана за претседател на Косово

Денес, во третиот круг на гласање, Собранието на Косово ја избра Вјоса Османи за нов претседател на Косово, која беше кандидат на изборната листа на Движењето Самоопределување.

Во продолжение на вонредната седница, Османи беше избрана во третиот круг на гласање со 71 глас „за“, од 82 пратеници кои учествуваа во гласањето. Имаше 11 неважечки ливчиња, додека нејзиниот официјален против кандидат Насуф Бејта, кога беше предложен од иницијативата на Вјоса Османи, не доби ниту еден глас.

Во првиот круг на гласање, на гласањето учествуваа 81 пратеник, од кои 69 гласаа за Османи, додека 12 гласачки ливчиња беа неважечки. Бејта не доби ниту еден глас. Во вториот круг на гласање учествуваа 82 пратеници, од кои 67 беа за Османи, а 11 беа неважечки. Насуф Бејта доби четири гласа.

На Собранието на Косово во саботата вечерта немаше еден глас за потребниот кворум од 80 пратеници во првиот круг на гласање за новиот претседател на Косово. Бидејќи немаше кворум, седницата беше одложена за денес.

Според Уставот, потребно е двотретинско мнозинство или 80 гласа од 120 пратеници за избор на претседател во првите два круга од гласањето, како во однос на кворум, така и според гласови „за“, додека просто мнозинство или 61 гласовите се доволни во третиот круг.

Гласањето, како што налага Уставот, се спроведе со тајно.

По предвремените избори одржани на 14 февруари, Собранието прво беше конституирано, а потоа на 22 март беше избрана Владата на Косово, предводена од премиерот Албин Курти.

Вјоса Османи, која освои над 300.000 гласови на изборите на 14 февруари, раскина со својата партија, Демократската лига на Косово, минатата година кога партијата одлучи да ја собори владата на Албин Курти само 50 дена по изборите.

Косовското собрание имаше законски рок до 5 април за избор на нов претседател на Косово, бидејќи шестмесечниот рок за вршител на должноста претседател истекува на 5 мај, по оставката на претседателот Хашим Тачи, кога Хашкиот специјален суд го обвини за воени злосторства.

Според Уставот, претседателот мора да биде избран еден месец пред истекот на мандатот на претходниот претседател. Да не успеаја претседателските избори, Косово ќе требаше да одржи предвремени избори во рок од 45 дена.

Преземено од: https://ba.n1info.com/
Фотографија:  Armend NIMANI / AFP


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.