ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 04/4/21 4:53 PM

Ковид пасоши дури од септември: Британците на одмор по летото

Британскиот таблоид „Мирор“ објави дека сертификатите што ќе им овозможат на Британците да патуваат надвор од границите на нивната земја, најверојатно нема да бидат подготвени за оваа летна сезона, како од технички причини, така и поради противењето на голем број пратеници кои сметаат дека тоа е дискриминаторска мерка.

Новите ковид пасоши, кои би овозможиле барем делумно враќање во животот како пред пандемијата на корона вирусот, најверојатно нема да се користат до крајот на септември, стои во заклучокот на британскиот извештај, објавен во таблоидот „Мирор“.

Објавувањето предизвика вистинска бура во британската јавност, бидејќи стотици илјади вакцинирани луѓе едвај чекаа да добијат ковид сертификат, што ќе им овозможи летово конечно да одат преку границата до едно од нивните омилени летни одморалишта. Сега, се чини, излегува дека ќе биде можно да се оди на одмор само по летото.

„Мирор“ наведува дека има многу пречки за стапување во сила на одредбите за употреба на ковид пасоши, од кои најважно е дека премиерот Борис Џонсон прво мора да ги изложи плановите за развој и потврда за докажување кавиденција за да се овозможи безбедно враќање на масовни собири и настани во затворено. Исто така, сè до воведувањето на пасоши, беше планирано преку пробни настани во април и мај, бидејќи официјалните лица се обидуваат да најдат начин повторно да ги отворат местата како фудбалски игралишта и ноќни клубови, без потребното социјално дистанцирање.

Сето ова, како што се наведува, значително го одложува процесот на изработка на план за примена на пасоши.

„Идејата за користење на апликацијата на мобилни телефони, што ќе овозможи пристап до здравствените досиеја на патниците на границите, има недостаток што времето за креирање на ваква апликација се мери со месеци, а не повеќе, тврди официјален Лондон. Дури може да се случи да биде готов дури следната година“ – изјави за Мирор неименуван извор запознат со работите на владата.

Инаку, досега во Велика Британија се вакцинирани околу 19 милиони луѓе, а нешто повеќе од пет милиони ја примиле втората доза на вакцината. Затоа премиерот Џонсон утре треба да објави нов план за ублажување на епидемиолошките мерки, откако оваа недела посочи дека владата прави се што е во нејзина моќ да ги организира масовните настани во земјата.

Сепак, не се очекува Премиерот да објави нешто поконкретно во врска со пасошите, на кои, да потсетиме, се спротивставуваат повеќе од 40 британски пратеници, бидејќи, како што тие веруваат, овој „документ“ може само да поттикне дискриминација на невакцинирани граѓани. Затоа, дури и да сакаше да ја спроведе идејата, тој најверојатно ќе имаше проблеми со обезбедувањето мнозинство во собранието.

Оние кои, сепак, тврдат дека ковид пасошите би биле од голема важност, истакнуваат дека тие би содржеле податоци само за тоа дали некое лице е вакцинирано против „ковид“, дали неодамна било тестирано негативно и дали е вакциниран во последните шест месеци за развој на природен имунитет од инфекција.

Тоа би значело многу за организирање на масовни настани, како што се натпревари, концерти и слично – рече извор од Даунинг стрит и потсети дека ковид пасошите нема да се користат за влез во продавници или јавен превоз.

Преземено од: https://www.republika.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7