ММС

Објавено на: 04/4/21 3:38 PM

Зошто се јадат јајца за Велигден?!

Денес, 4 април, католичките верници го слават Велигден. Во нивниот календар, овој празник секогаш паѓа помеѓу 22 март и 25 април. Јајцата отсекогаш се сметале за важен симбол на повторното раѓање и затоа се најголемиот симбол на Велигден.

Секоја куќа јаде варени и украсени јајца за Велигден, а децата сакаат да се засладуваат оние направени од чоколадо. Зошто се јаде оваа храна, често во чоколадна форма? –  Јадењето чоколадо за Велигден е поврзано со постот и христијанската историја. Во текот на шест недели пост, христијаните се воздржуваа од конзумирање на сите производи од животинско потекло, во кои беа вклучени сите млечни производи и јајца.

Денешните чоколадни јајца се забавна комбинација на верски обичај и слатки што децата многу ги сакаат. Во однос на верскиот обичај, тие најдоа начин да го засладат, но зошто јајца? Јајцата беа симбол на живот и плодност. Христијаните прифатија јајца како симбол на воскресението на Исус Христос. Воскресението на Исус се симболизира преку лушпата од јајцето, што претставува гробница во која се наоѓал, додека пилето што излегува од лушпата го претставува самиот Исус Христос, кој излегол од гробот.

Традицијата на јадење јајца има и практична функција. Христијаните се откажале од сите производи од животинско потекло, но кокошките сепак положувале јајца. Затоа луѓето ги готвеле и украсувале со бои, а подоцна ги јаделе на Велигден.

Преземено од: https://www.kurir.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.