ММС

Објавено на: 04/4/21 3:04 PM

Од петте антиваксери уапсени во Србија, еден бил вакциниран против Ковид 19

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека една од петте уапсени антиваксери била вакцинирана против корона вирусот, пренесува Танјуг.

„Од петмина приведени анти ваксери, еден е вакциниран и истовремено ги шири најстрашните можни лаги против вакцинацијата. Значи, излезе, се заштитивме, но велите дека другите не треба да се вакцинираат “, изјави Брнабиќ за ТВ Прва.

Неколку антиваксери беа уапсени во Србија оваа недела за ширење паника, велат властите.

„Тоа е најстрашното лицемерие. Антиваксерите навистина ја загрозуваат националната безбедност. Тие сериозно ја загрозуваат безбедноста и животот на луѓето на социјалните мрежи, шират паника и лажни вести“, додаде таа.

Брнабиќ го коментираше собирот на противници на вакцинацијата пред белградскиот споменик на Стефан Немања во саботата вечерта.

Тогаш собраните одиграа оро, а Брнабиќ вели дека ова бил мирен протест, за кој никој не бил уапсен.

„Покажавме дека никогаш нема да апсиме луѓе за непријавени митинзи доколку се мирни. И претходно имавме непријавени протести, затоа не употребивме сила “, рече Брнабиќ.

„Можеме само да апелираме дека тоа не се случува. Државата не може да апси луѓе ако се соберат мирно, но мислам дека собирот е многу лош, мислам дека е глупав “, додаде таа.

Таа тврди дека протестите против вакцинацијата не се само српска специфичност, туку се случуваат на друго место во Европа.

„Нашите се одлични, и покрај силното лоби против вакцинација. Во однос на бројот на вакцинирани, ние сме најдобри во Европа “, рече премиерката на Србија.

Преземено од: https://hr.n1info.com/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.