(РЕЦЕПТ) Време е за ручек: Крем супа од компир и морков
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 04/4/21 2:19 PM

(РЕЦЕПТ) Време е за ручек: Крем супа од компир и морков

Ако за денеска немате идеја што да подготвите за ручек, еве една идеја за предјадење или главно јадење. Крем супа од зеленчук.

Состојка:
5 компири
2 моркови со средна големина
1 мала кисела павлака
сол, бибер
зачин
малку црвен пипер
сушен лук

Подготовка:
Излупете ги компирите и морковите и исечете ги на мали коцки. Додадете вода неколку сантиметри над зеленчукот и варете. Бидејќи морковот се готви побавно од компирот, варете додека не се свари убаво.

Кога зеленчукот ќе се свари, не истурајте ја водата во која се готви, туку нежно изгмечете го во неа, а потоа со миксер изматете го финиот крем.

Ако кремот е густ, можете слободно да го разредете со вода колку што сакате, додадете павлака и зачини.

Преземено од: https://rs.n1info.com/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7