ММС

Објавено на: 04/4/21 12:46 PM

„Спутник Лајт“ двојно ја намалува можноста од зараза со Ковид 19

Користењето на вакцината „Спутник лајт“ двојно го зголемува ризикот од инфекција со корона вирусот, изјави директорот на Центарот „Гамалеја“, Александар Гинкбург.

„Постои опција „Лајт“, која е и прва компонента на вакцината „Спутник В“. Ако се користи одделно, без друга вакцинација, можноста за инфекција со овој вирус се намалува за 50 проценти, па дури и за 60 проценти“, изјави Гинзбург за телевизијата „Русија 1“.

На 29 март, Министерството за здравство на Русија ја регистрираше вакцината „Спутник лајт“. Вакцинацијата со оваа подготовка започна на 27 февруари во Москва. Се очекува да штити од вирусот четири до пет месеци.

Преземено од: https://rs-lat.sputniknews.com/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.