ММС

Објавено на: 04/4/21 10:23 AM

Објавени приватни податоци на повеќе од 500 милиони корисници на Фејсбук

Еден хакер објави телефонски броеви и лични информации на форумот до повеќе од 533 милиони корисници на Фејсбук од 106 земји, вклучувајќи повеќе од 32 милиони записи за корисници во САД, 11 милиони за корисници во Велика Британија и шест милиони за корисници во Индија.

Податоците вклучуваат телефонски броеви, Фејсбук лични карти, имиња и презимиња, локации, родендени, биографии, а во некои случаи и адреси на е-пошта.

Токму овие податоци можат да бидат корисни за измамниците кои крадат идентитети преку Интернет, пренесува Business Insider.

„Базата на податоци со оваа големина што содржи приватни податоци, како што се телефонските броеви на многу корисници на Фејсбук, секако би довела до „ лоши актери “што ги користат податоците за да извршат социјални инженерски напади или хакерски обиди“, рече Алон Гал, директор на разузнавачката информација за компјутерски криминал компанија објавено од Дневник.хр.

Преземено од: https://ba.n1info.com/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.