ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 04/4/21 9:27 AM

Бугарите денес излегуваат на парламентарни избори

Бугарите денес гласаат на парламентарни избори и се очекува да победи десноцентристичката партија на премиерот Бојко Борисов, но би можело да биде тешко да се најдат коалициски партнери заради слабиот одзив на граѓаните поради стравувањата од пандемијата на корона вирусот.

Поддршката за партијата на Борисов, ГЕРБ (Граѓани за европски развој на Бугарија), која е на власт скоро десет години без прекин, беше поткопана од низата скандали и протести минатото лето во врска со обвинувањата дека властите ги штитат олигарсите.

Премиерот треба да добие околу 30 проценти од гласовите

Анкетите пред гласањето му дадоа на ГЕРБ 28-29 проценти од гласовите или околу 75-76 места во парламентот со 260 места. Борисов, три мандати е премиер, и тој ги одби сите разговори со медиумите за време на протестите.

Наместо тоа, тој ги објави на социјалните мрежи своите ненајавени посети  под мотото „Работа, работа, работа“.

„Отсуството на каква било алтернатива поради расцепканото и неубедливо спротивставување ја објаснува хегемонијата на ГЕРБ“, тврди политичкиот аналитичар Антониј Тодоров. До шест други партии се очекува да освојат места во парламентот, рече тој, што го отежнува формирањето на новата влада.

Стравот од вакцинација среде третиот бран пандемии што ги преплави болниците во најсиромашната земја на ЕУ може значително да го намали одговорот, рече аналитичарот.

Бројот на гласачи ќе биде еден од најстрого набљудуваните аспекти на изборите и веројатно ќе ја дефинира силата на новите лица на протестите во законодавниот дом.

Предвидена е излезност од 40 проценти

Околу 40 проценти од 6,7 милиони со право на глас ќе излезат на гласање, соопшти Институтот за истражување „Алфа“.

Преземено од: https://www.index.hr/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1