ММС

Објавено на: 04/3/21 9:42 PM

Женски недостатоци што ги сакаат богати и паметни мажи

Што мислите, која е најбараната и најпосакуваната жена од мажите? Можеби мислите на русокоса со големи гради? Ако ги прашате мажите на што прво обрнуваат внимание кај жената, повеќето веројатно ќе кажат гради, бутови или насмевка. Во реалноста, сепак, посилниот пол е многу посложен од тоа. Психолог објасни дека има неколку недостатоци кај жените кои делуваат како вистински афродизијак за богати и паметни мажи. Тие ги привлекуваат како магнет. Тука се:

Нерамни заби

Дефинитивно не секој има совршена насмевка. Многу мажи сметаат дека е привлечно за жената да има, на пример, растојание помеѓу предните два заби. Овие карактеристики и даваат на жената многу шарм, ја прават да изгледа поприродно, но и помистериозно и енигматично. Ова е пример за дефект што може да се согледа како ефект.

Дупче на образот

Знаете дека некои луѓе понекогаш добиваат дупчиња на образите кога се насмевнуваат. Според мажите, тие го прават лицето на жената незаборавно и се исто толку незаборавни како бенката над усната на Мадона во нејзините помлади години. Според статистичките податоци, ова дури може да предизвика повеќе сексуална желба кај паметни и богати мажи отколку прекрасно тело.

Непослушност

Старомодниот стереотип дека мажите сакаат добра жена да ги слуша за сè постепено изумира. Новата анкета покажува дека жените и мажите претпочитаат партнери кои имаат свое мислење и не се мачат да ги кршат правилата.

Долги раце

Мажите сметаат дека долгите раце се привлечни како и долгите нозе. Студија на Универзитетот во Нов Јужен Велс вели дека група мажи гледаат видеа на 96 жени на возраст меѓу 20 и 49 години. Потоа дадоа проценка за поубавиот пол. Резултатите јасно покажуваат дека жените со долги раце секогаш се покажуваат попривлечни. Нивната големина на колкот и половината е исто така важна, како и нивната тежина и висина. Сепак, должината на нозете не влијаеше толку многу на нивната проценка.

Анксиозност

Експеримент покажува дека невротичните жени имаат поголема веројатност да бидат во долги врски. Излегува дека најневротичните во студијата имале 34% повеќе долгорочни врски кога покажале карактеристики поврзани со нестабилност, анксиозност или несигурност. Литературата за родова разлика сугерира дека, во просек, жените се поневротични од мажите. Затоа некои мажи можат да ја толкуваат негативната емоционалност кај својата партнерка како женственост.

Извор:Јената.блитз.бг


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.