ММС

Објавено на: 04/3/21 5:08 PM

Посно: Ќофтиња од зеленчук

Во пресрет на велигденските празници се обидовме малку да ви  го олесниме постот, со еден интересен рецепт кој можете да го подготвите за вашите најсакани.

Состојки

-2 тиквички
-2 домати
-1 главица кромид
-2 филџани брашно
-1 лажичка прашок за пециво
-нане
-бибер
-сол

Подготовка

1. Сомелете ги доматите, а тиквичките и кромдот ќе ги изрендате.
2. Додадете ги останатите состојки, па измешајте.
3.Направете од смесата ќофтиња, па наредете ги на пекарска хартија
4. Печете во рерна
5. Можете ова да го послужите со сос од домати.

 

Извор и фото: posnajela.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.