ММС

Објавено на: 04/2/21 12:01 PM

Посна трпеза: Крофни – меки и воздушести

Посни крофни – воздушести и превкусни во што ќе се уверите при првиот залак. Може да ги комбинирате со џем или по ваш вкус.

Потребно е:

1 kg брашно

40 gr квасец

3 dl млака вода

2 dl кисела вода

1 dl масло

2 лажици шеќер

2 ќесички ванилин шеќер

Рендана кора од лимон

Рендана кора од портокал

1 лажичка сол

Во чинија ставете го квасецот, 1 лажица шеќер и 1 лажица брашно. Добро промешајте со малку вода и оставете квасецот да надојде.

Потоа во квасецот додадете масло, вода, кисела вода, шеќер, рендана кора од лимон и портокал и ванилин шеќер.

Промешајте ја смесата со постепено додавање на брашно, а кога ќе се соедини оставете го на топло место на 10 минути.

Тестото развлечете го на дебелина од 1 сантиметар, извадете крофни со чаша и оставете ги 10-тина минути, покриени со крпа.

Крофните пржете ги во загреано масло.

Извор: Светплус.сом


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.