ММС

Објавено на: 04/1/21 3:04 PM

Уапсени пет антиваксери поради ширење паника, меѓу нив и докторка

Полицијата во Србија денес по налог на Обвинителството за високотехнолошки криминал уапсила пет лица кои јавно изнесувале и пропагирале свои ставови против вакцинирање на граѓаните.Ова е само почеток на акцијата за приведување на антиваксери кои се сомничат за ширење на дезинформации во јавноста во врска со имунизациата на граѓаните , шират паника и на тој начин го загрозуваат вакцинирањето, како и ставањето на епидемијата под контрола и враќање во нормален живот.

Доколку обвинителството одлучи да покрене истрагаа против антиваксерите, тие би можело да се соочат со можност за ширење паника да завршат во затвор.

Меѓу приведените е и доктор Јована Стојковиќ, која е позната по антиваксерски ставови и ставови кои се во спротивност со официјалните препораки и мислења на експертите.

ПОкрај неа приведена е и Јелица Дабовиќ, најстарата сестра на некогашните кошаркарки Ана и Милица Дабовиќ.

Извор: Нова.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.