ММС

Објавено на: 04/1/21 8:06 AM

Бремена жена (29) се бори за живот, девојка (22) доживеала инфаркт – Страшни податоци и од белградските ковид болници

Во Клиничкиот болнички центар „Д-р Драгиша Мишовиќ“, се борат за живот на бремена жена (29) која страда од корона вирус. Бремената жена е приклучена на респиратор. Раководителот на радиологија, проф. д-р Ѓорѓе Лалошевиќ рече дека има повеќе приеми отколку отпуштања и дека бремената жена е во многу сериозна состојба.

Од друга страна, 22-годишна девојка е примена во Ковид болницата во Батајница, која исто така имала и срцев удар поради короната, изјавила водителка за време на вклучување пред КБЦ „Д-р Драгиша Мишовиќ“.

“Бремената жена е родена 1992 година, жената е доста тешко, ние нема да се предадеме и ќе се бориме максимално за неа. За жал, клиничките слики се се потешки и луѓето чекаат долго пред да повикаат лекар. Ако задоцнат еден или два дена тоа за жал може да има трагични последици “, рече проф. Д-р Лалошевиќ.

Затоа единствениот начин  да се спречи ширење на пандемијата е да се следат препорачаните мерки – држете дистанца, носете маска и избегнувајте собири.

Извор и фото: mondo.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.