ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 03/31/21 11:32 PM

(ВИДЕО) „Ауфидерзен“ низ песна, по некое пиво и одлична славеничка атмосфера во авионот за Скопје

Само две репрезентации во изминатите три децении успеале да ја победат Германија во еден квалификациски циклус за Светско првенство: Англија и Македонија.

Поразот од 1:5 на „панцирите“ против Англија во 2001 година до вечерва беше единствениот пораз големата фудбалска нација од 1985 година. Во Дуизбург, селекцијата на Македонија успеа да им го нанесе вториот пораз на Германците и да се најде „рамо до рамо“ со Англија во одбрано друштво.

Најголемата победа во историјата на фудбалот од осамостојувањето на држава, македонските фудбалери кои оставија „душа и срце“ на пеколното гостување ја прославија со песна, добропознатиот ритам на „Ауфидерзен“ од трибините на екс-ју просторите, заслужен алкохолен пијалок и шампионска одлична атмосфера.

 

Патувањето до Скопје за овие играчи никогаш нема да биде поубаво и послатко, убедени сме во тоа.

 

 

 

 

Фото:

Twitter / @BTSport

д.ј

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7