ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 03/31/21 7:02 PM

Зошто е преместен гробот на Ѓорге Балашевиќ

Гробот на Ѓорѓе Балашевиќ, кој почива на Градските гробишта во Нови Сад, беше преместен на десетина метри од првичното место каде што беше погребан, на место каде е направена семејната гробница, во сенката на четинари.
– Ѓорѓе Балашевиќ беше префрлен во новоизградената семејна гробница, која во меѓувреме беше направена со цел да биде подготвена да се оддаде почит 40 дена по неговата смрт. Во тој датум, тој беше пренесен во семејната гробница, секако сето тоа на барање на семејството – беше раскажано за Курир.рс во ЈКП Нови Сад.
Покрај името има православен крст, како и стих од неговата песна „Портрет на мојот живот“ – „Без црно бело не би вредело“.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7