Милошевиќ сакал да го убие Бора Чорба - Фронтменот откри кој бил ангажиран за неговата ликвидација!
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 03/31/21 11:00 AM

Милошевиќ сакал да го убие Бора Чорба – Фронтменот откри кој бил ангажиран за неговата ликвидација!

Фронтменот на групата „Рибља Чорба“, Бора Ѓорѓевиќ, честопати јавно укажуваше дека тој не е меѓу обожавателите на поранешниот претседател Слободан Милошевиќ, а во прилог на тоа тој напиша бројни песни, меѓу кои и „Баба Јула“ посветена на Миро Марковиќ .

Поради оваа песна, како што Бора своевремено тврдеше во шоуто „Голиот живот“, Милошевиќ најмил човек да го ликвидира, па групата веќе долго време не ја пее оваа песна на своите концерти.

Причната за ликвидација како што Бора изјави дека за време на војната во 90-тите, тој имал поинакво политичко мислење од нивното, а потоа додал дека за тоа бил ангажиран неговиот пријател, кој му признал сè на него пред по дваесет години.

-После се што направив, само одбивам да ја пеам песната„ Баба Јула “, која зборува за Миро Марковиќ и Слободан Милошевиќ, иако знам дека мојот пријател бил  ангажиран да ме убие. Тој е воен инвалид кој беше ангажиран од Удба кој ми пријде за да ме убие. Дури десет години подоцна тој ми призна сè. Тоа не е единствениот случај. Еден човек од „црвените беретки“ ми рече во една таверна: „Знаеш дека требаше да те убијам, но не можев, убав ми беше “, откри фронтменот во емисијата.

Извор и фото: Мондо.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7