ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 03/31/21 10:49 AM

28-годишна девојка, вакцинирана во Србија со АстраЗенека е во болница со тромботичен ефект

Министерот за здравство Венко Филипче потврди дека кај нас е регистиран еден случај на компликации по приемот на вакцината АстрЗенека.
-Кај нас има регистрирано еден случај на девојка од 28 години и од вчера е во болница со тромботичен ефект, кој се поврзува со приемот на една доза на вакцината АстраЗенека, изјави Филипче.
Девојката вакцината ја примила во Србија, а рекацијата се јавила шест до седум дена по вакцинацирањето. Немала претходни контраиндикации.
Филипче рече дека останува внимателноста кон оваа вакцина, особено по реакциите на властите во Германија и Канада, и ќе се види во која насока ќе се продолжи. Засега останува препораката со АстраЗенека да не се вакцинираат граѓани под 60 години.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1