ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 03/30/21 6:35 PM

„Сатанските патики“ на раперот Lil Nas X го шокираа светот, „Најк“ се заканува со тужба

Силниот притисок во јавноста и бројните негативни коментари ја принудија фирмата Најк со тужба да ја отстрани дополнителната дистрибуција на сомнителни патики. „Сатанските патики“ на Lil Nas X веднаш се распродадоа и покрај критиките

Американската компанија Најк поднесе тужба против компанијата MSCHF, која ги произведе модифицираните Nike Air Max 97s, пренесува NBCNews.

MSCHF, во соработка со раперот Lil Nas X , ги украси патиките со пентаграм и библиски стихови во кои се споменува заминувањето на Сатана од Рајот.


Компанијата претходно произведуваше контроверзна содржина, а тие потврдија дека патиките содржат и капки човечка крв. Тие произведоа 666 примероци од „сатански патики“ што ги распродадоа до понеделникот.

Најк со тужба сака да се заштити од каква било поврзаност со овие патики, бидејќи се повеќе луѓе мислеа дека Најк е вклучена во нив. Тие исто така сакаат да забранат какво било неовластено користење на нивниот знак што ќе ја доведе компанијата на лош глас. Другите детали за тужбата сè уште не се познати.


MSCHF не објави официјално соопштение, додека раперот сподели со обожавателите краток клип од цртаниот филм „Сунѓерот Боб“, во кој ликот вели:

– Јас само се шегував луѓе,  го знаете тоа?

Извор и фото: 24sata.hr


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7